Sağlık Köşesi

saglik1Anaokulu Bağışıklık Sistemi Açısından Etken Bir Okuldur

 Araştırmalara göre anaokuluna yeni başlayan çocukların sık sık solunum yolu enfeksiyonları geçirdiği için ”Anaokulu bağışıklık sistemi açısından  bir okuldur”.  Çocuk kreşte enfeksyonla tanışır, tecrübe eder ve kütüphanesine koyar. Normalde okula gitmeyen bir çocuk evde yılda 6-8 kez hastalanırken okulda bunun iki katı hasta olması normaldir. Araştırma sonuçları ikinci yıl hastalanma oranının azaldığına işaret etmektedir. Bu hastalıklar, çocuğun önemli bir kronik hastalığı yoksa kolay atlatılabilir. Enfeksiyonla karşılaşan çocuk evde istirahat ettirilmeli ve bol sıvı alması sağlanmalı ve antibiyotik kullanmak için beklenmelidir. Çünkü bunların çoğu viral enfeksyonlardır ve antibiyotik kullanmayı gerektirmez. Antibiyotiklerin ishal, vitamin eksikliği gibi yan etkileri olabilir. Ebeveynler asla hekime danışmadan çocuklarına antibiyotik vermemelidir.

Okula giden çocuklar en çok solunum yolu enfeksyonları geçirir bundan korunmak için ise çocukların aşılarının tam yapılması gerekir. Çocukların üst solunum yolu enfeksyonlarının yanı sıra mide ve bağırsak, cilt hastalıkları (yara), ishal veya hepatit A olabileceklerini de unutmamak gerekir. Bu amaçla çocukların aşılarının tam yapılması okula yeni başlayan çocuklarda çok önemlidir.

saglik2

Temiz Ellere Merhaba

Çocuklarımızda el temizliği sağlıklı bir yaşam için önemli bir unsurdur. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi, yemek yeme veya oyuncaklarla oynamalarına kadar çocuklarımızın günlük tüm işlerini elleriyle yaptığını düşünürsek, sık, sık yıkanmayan ellerin çocuklarımızın sağlığı açısından tam bir tehdit kaynağı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yapılan çalışmalarda çocukları el yıkamaya teşvik etmenin bulaşıcı hastalıkları önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. El yıkama ile ilgili çalışmaların meta-analizinde ishalli hastalıkların el yıkama ile %47 azaldığı gösterilmiştir.

El yıkama alışkanlığı, sadece anlatmakla değil uygulamalı olarak ve küçük yaşlarda kazandırılan bir davranımdır. Çünkü burada önemli olan nokta, sadece el yıkamak değil, doğru el yıkamanın önemli olduğudur.

Mikropların ellerden arındırılması için doğru el yıkamanın püf noktaları vardır. Önce eller su ile iyice ıslatılmalıdır. Sonra ele dökülen sıvı sabunla iyice ovalanmalıdır. Ovalama işlemi sırasında avuç içi, tırnak araları ve bilek kıvrımları unutulmamalıdır. Ovalama işlemine en az 30 saniye devam edilmeli. Eller bol su ile iyice durulanmalı. Tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra el yıkama işlemi iki kez tekrarlanmalıdır.

Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını kazandırmanın temelinde, gerçekçi ve doğal davranarak abartıdan uzak kalmak yatar. Öncelikle ses tonunuza, beden dilinize dikkat etmelisiniz. Çocuğunuza sakin ve net duruşunuzla kontrolü kaybetmediğinizi hissettirmeniz çok önemlidir. Çocuğunuzun ellerini yıkaması için ona dil dökmemeli, yalvarmamalı, hatta pazarlık etmemelisiniz. Bunun bir gereklilik olduğunu ona şefkatli ama ciddi bir ses tonu ve duruş ile göstermelisiniz.

Çocuklar anne ve babaların davranışlarını karbon kağıdı gibi aynen kopya ederler. Öğüt vermek yerine davranışlarınızla örnek olun. Onlar için eylem sözden çok daha etkilidir. Unutmayın ki çocuklarımız duyduklarını değil, gördüklerini öğrenir ve uygularlar.

(3132)

 

Koru

Son Yorumlar

Albümler

IMG_0867.JPG Ziyaretçi Kabul
IMG_1330.JPG Sınıflarımız
Koru Oyun Alanları
DSCN0963.JPG Mucitler
IMG_1098.JPG Kaşifler
IMG_1261.JPG Melekler
IMG_0642.JPG Okulumuz